Star Wars >> Przewodnik >> Geonosis

| | A A


Autor: Algeroth
Data dodania: 2009-04-09 22:55:58
Wyświetlenia: 9076

Geonosis

„Kupa skał”, „pustkowie”, „siedlisko robactwa” – te niezbyt zachęcające nazwy dotyczą jednej planety, Geonosis. Co ciekawe, określenia te bardzo adekwatnie przedstawiają widok, jaki stanie przed oczyma każdemu gwiezdnemu podróżnikowi, który zbłądzi w ten sektor: bezkresne przestrzenie koloru ochry, podziurawione gdzieniegdzie kraterami. Bez wątpienia krajobraz ten nie umywa się do niezwykle bujnego i różnorodnego życia na Naboo, czy pełnego ruchu i gazów wylotowych nieba nad Courscant. Nawet odległe o niecały parsek Tatooine wydaje się lepsze – tu przynajmniej widać jakieś życie. Tymczasem na Geonosis na pierwszy rzut oka zaobserwować można tylko skały, kamienie i piasek. W gruncie rzeczy, jedynie naturalny pierścień asteroid, skutecznie utrudniający dostęp do powierzchni planety, wyróżnia ją spośród setek innych. Na drugi rzut oka jednak nie wydaje się już tak jałowa – okazuje się, że ta zaliczana do światów Zewnętrznych Rubieży planeta ma za sobą burzliwą przeszłość i odegrała znaczącą rolę w wydarzeniach, które wstrząsały galaktyką.

Historia

W odległej przeszłości Geonosis miało znacznie większą średnicę, jednak słaba grawitacja, gęsta atmosfera i częste burze słoneczne powodowały gwałtowną erozję powierzchni planety, jednocześnie znacznie utrudniając rozwijanie się na niej życia – znaleźć tu można jedynie proste algi. Dodatkowo zbłąkana kometa zderzyła się kiedyś z największym księżycem Geonosis, co spowodowało katastrofalny w skutkach deszcz meteorytów. 99% form życia zostało zmiecionych z powierzchni planety. Tymczasem pod powierzchnią skał, z garstki pozostałych przy życiu stworzeń, wyewoluowała rasa insektoidalnych Geonsian. Ciągłe bombardowanie planety przez kolejne fale meteorytów wyniszczało co słabsze istoty, czyniąc niepozornych Geonosian wytrzymałymi, bezwzględnymi i przebiegłymi. Ich cywilizacja długo pozostawała jednak niezauważona – czy to z racji ich podziemnego trybu życia (jedyne budowle przez nich wznoszone przypominają z zewnątrz kopce termitów), czy też na skutek planowego kamuflażu rdzennych mieszkańców. Z czasem wykształcili oni wysoki poziom techniki i to wtedy właśnie zostali „odkryci” – w 24 roku przed bitwą na Yavin Geonosis stała się członkiem Konfederacji Systemów Niezależnych, zaś jej wielkie podziemne fabryki wykorzystano do produkcji armii droidów. Niedługo potem miało tu miejsce spotkanie przywódców Separatystów, na szczęście w porę odkryte przez Obi-Wana Kenobiego. Mimo, że został pojmany, zdążył przekazać Radzie Jedi informacje o planach przeciwników. W konsekwencji, doszło do bitwy między nowo sformowaną republikańską armią klonów i droidami Separatystów. Przywódcy tych drugich, przegrawszy niemal wszystko, uciekli z planety, która znalazła się ostatecznie pod okupacją Republiki.

Po Wojnach Klonów Geonosis pozostawała pod kontrolą Imperium – jej naukowcy brali udział w tworzeniu pierwszej Gwiazdy Śmierci. Na planecie przez długi czas znaczne wpływy wciąż mieli Separatyści, lecz Imperium położyło temu kres. Po śmierci Imperatora Palpatine, Geonosis zaprzestało kontaktów z innymi światami, prowadząc politykę izolacjonizmu.

Warunki życia i strefy zamieszkania

limeJak zostało już przedstawione – planeta ta jest bardzo niegościnna. Panuje tu wysoka temperatura, zaś zbiorniki wodne zajmują jedynie 5% jej powierzchni. W krajobrazie przeważają góry i pustynie, czasem przecinane przez wąwozy. Do tego dodać należy okazjonalne deszcze meteorytów i burze słoneczne. Jedynymi obszarami względnie nadającymi się do stałego zamieszkania są, wspomniane już, głębokie wąwozy i jaskinie ciągnące się pod ziemią.

Geonosianie

Jak wszystkie rasy insektoidalne, Geonosianie posiadają twardy egzoszkielet, chroniący ich przed obrażeniami i promieniowaniem, w którym planeta bywa skąpana w czasie burz słonecznych. Pomimo swej pozornej kruchości, stanowią dość wytrzymałą i silną rasę, zaś chwytne kończyny i znaczna zręczność pozwalały im budować wielkie ule i fabryki. Jako, że posługują się skomplikowanym językiem (składającym się z skrzeków i gwizdów), a także z powodu ich zamiłowania do brutalnej rozrywki (gustują w oglądaniu więźniów rozszarpywanych przez drapieżników), uznawani są przez wiele ras za barbarzyńców. Wbrew temu wizerunkowi, dzięki swym nieprzeciętnym zdolnościom naukowym, są wybitnymi inżynierami.

Społeczeństwo Geonosian ma strukturę kastową: dzieli się na bezskrzydłych robotników i skrzydlatą arystokrację, którą tworzą wojownicy i elita. Jak łatwo się domyślić, klasa robotników jest notorycznie wykorzystywana przez arystokrację.

lime
Dane

Astrograficzne
Region – Zewnętrzne Rubieże
Sektor – Arkanis
System – Geonosis
Słońca – 1
Pozycja orbitalna – 2
Księżyce – 4 większe, 11 mniejszych
Odległość od Jądra – 43 000 lat świetlnych / 13 183 parseków
Długość dnia – 30 standardowych godzin
Długość roku – 256 lokalnych dni

Fizyczne

Typ – Ziemski
Średnica – 11 370 km
Atmosfera – Typ I (zdatna do oddychania)
Klimat – Umiarkowany suchy
Grawitacja – 90% standardowej
Dominujący krajobraz – górski, skalisty, pustynny
Wody powierzchniowe – ok. 5%

Społeczne
Inteligentne gatunki:
Geonosianie (rdzenny)
Węże piaskowe (rdzenny)
Acklay (obcy)
Nexu (obcy)
Reek (obcy)
Nieliczne inne obce gatunki
Język urzędowy – geonosiański
Forma rządów – Arcyksiążę + rady uli
Populacja – 100 miliardów (99% Geonosian)
Import – surowce
Eksport – droidy, technologia
Lubię to
 Lubi to 0 osób
 Kliknij, by dołączyć
Zobacz też
Słowa kluczowe: geonosis, star, wars, rpg, przewodnik

Podobne newsy:

» Star Wars Universe - artykuły
50%
» Star Wars Universe - System walki
50%
» Star Wars Universe - ekwipunek
44%
» Star Wars: Epizod VII?
40%
» Star Wars Antologia Fanów 2009
40%
 
Podobne artykuły:

» Tatooine - aktualizacja przewodnika!
80%
» Coruscant - aktualizacja przewodnika!
80%
» Bespin - aktualizacja przewodnika
80%
» Podbój Muunilinst
67%
» Kantyna otwarta!
60%

Mamy 4 zapisanych komentarzy

Greg
2009-04-11 13:41:15
| Odpowiedz
Bardzo dobry tekst, zachęcam wszystkich fanów SW do poczytania:)


Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.
_Bolek
2009-04-14 18:28:28
| Odpowiedz
Jeżeli służy do RPGa, to bym dodał jeszcze jakieś rozwiązania mechaniczne :P

Jak tabela Knowledge w podręcznikach do Sagi.


Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.
Greg
2009-04-19 10:51:43
| Odpowiedz
_Bolek napisał/a: "Jeżeli służy do RPGa, to bym dodał jeszcze jakieś rozwiązania mechaniczne :P

Jak tabela Knowledge w podręcznikach do Sagi."


Generalnie te opisy planet nie są przeznaczone wyłącznie do rpga. Chcemy stworzyć po prostu przewodnik po różnych ciekawych miejscach galaktyki, z którego mistrzowie gry będą mogli korzystać, szukając pomysłów na przygody lub po prostu fajnych lokacji, w których mogłaby się toczyć akcja. Rozwiązania mechaniczne są do rozważenia, tylko problem stanowią źródła. Chyba nie bardzo możemy wypisywać np. statystyki ras z oficjalnych podręczników.


Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.
Algeroth
2009-04-19 10:57:16
| Odpowiedz
Greg napisał/a: "_Bolek napisał/a: "Jeżeli służy do RPGa, to bym dodał jeszcze jakieś rozwiązania mechaniczne :P

Jak tabela Knowledge w podręcznikach do Sagi."


Generalnie te opisy planet nie są przeznaczone wyłącznie do rpga. Chcemy stworzyć po prostu przewodnik po różnych ciekawych miejscach galaktyki, z którego mistrzowie gry będą mogli korzystać, szukając pomysłów na przygody lub po prostu fajnych lokacji, w których mogłaby się toczyć akcja. Rozwiązania mechaniczne są do rozważenia, tylko problem stanowią źródła. Chyba nie bardzo możemy wypisywać np. statystyki ras z oficjalnych podręczników. "


No z całą pewnością wymagałoby to przynajmniej uzgodnienia praw autorskich, a to zapewne by sporo kosztowało :P


Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.


Dodaj komentarz, użytkowniku niezarejestrowany

Imię:
Mail:

Stolica Polski:



Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.




Artykuły

Gry komputerowe
Główne Menu

Gry RPG

Polecamy

Patronujemy
Aktywność użytkowników
madda99 zarejestrował się! Witamy!
_bosy skomentował Blood 2: The Chosen - recenzja
_vbn skomentował Mapy Starego Świata
wokthu zarejestrował się! Witamy!
_Azazello Jr skomentował Gdzie diabeł nie mówi dobranoc. "Mistrz i Małgorzata”, Michaił Bułhakow - recenzja
Gabbiszon zarejestrował się! Witamy!
Liskowic zarejestrował się! Witamy!
_Kamila skomentował "Brudnopis", Siergiej Łukjanienko - recenzja

Więcej





0.244 sek